O NAS

Koło Naukowe Robotyków KNR działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Skupia w swoich szeregach pasjonatów robotyki, którzy rozwijają swoją wiedzę i umiejętności. Działalność członków Koła nie ogranicza się do jednej tylko dziedziny robotyki - członkowie są zaangażowani w projekty dotyczące samochodów autonomicznych, wizji maszynowej, łazików marsjańskich, manipulatorów. Członkowie koła zajmują się także budową robotów humanoidalnych, mobilnych, podwodnych, a nawet chirurgicznych. Dodatkowo, studenci Koła wraz z swoimi konstrukcjami uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach robotycznych, prezentują swoje dokonania na międzynarodowych konferencjach oraz biorą udział w profesjonalnych szkoleniach. Działalność popularyzacji nauki skupia się na wystawianiu swoich konstrukcji oraz prezentacji ich na różnych wydarzeniach poświęconych nauce, jak np. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czy podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa. Prowadzą warsztaty dla młodzieży szkolnej rozszerzające ich wiedzę z robotyki, np. w ramach Festiwalu Nauki.

PROJEKTY

Łódz Podwodna OKOŃ

Łódz Podwodna OKOŃ (AUV-Autonomous Underwater Vehicle ) w pełni autonomiczny robot podwodny. Bardzo dobrą okazją do poszerzenia umiejętności w zakresie budowy jednostek pływających, sterowania nimi oraz nadawania im autonomii są coroczne międzynarodowe studenckie zawody robotów podwodnych RoboSub w StanachZjednoczonych. Każdy z AUV musi wykonać szereg zadań w określonym czasie, bez ingerencji operatora. Projekt obejmuje budowę w pełni wodoszczelnego (do głębokości przynajmniej 4m) korpusu robota, system silników i czujników do stabilizacji poziomej i pionowej oraz szybkiego i dokładnego przemieszczania się oraz chwytaka do podnoszenia i opuszczania piłeczek, a także działanie z czujnikami akustycznymi do lokalizacji celów oznaczonych dźwiękowo.

Łazik HAL-062

Łazik marsjański „HAL-062” w tym roku brał udział w University Rover Challenge. Są to odbywających się w USA zawody, na których ma być symulowana współpraca pomiędzy robotem a astronautą podczas misji na marsie. Są to najbardziej prestiżowe i rozpoznawalne zawody robotyczne na świecie. Robot jest wyposażony w zawieszenie typu Rocker - Bogie, napęd różnicowy oraz manipulator o 6 stopniach swobody. Dodatkowo posiada moduł z kamerami oraz GPS-em, używany do autonomicznej nawigacji podczas jednej z konkurencji. Aktualnie jego następna, ulepszona wersja jest przygotowywana na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się w maju przyszłego roku.

Selfie

Samochód Autonomiczny „Selfie” projekt samochodu w skali 1:10, który przy pomocy wizji maszynowej lub lidaru i innych czujników porusza się po torze symulującym rzeczywisty ruch uliczny. Do sukcesu zespołu można zaliczyć pierwsze miejsce na International Autonomous Robot Racing Challenge 2018 w Kanadzie oraz dwukrotne szóste miejsce na zawodach Carolo – Cup w Niemczech w roku 2018 i 2019. Powstały już 4 wersje pojazdu, aktualnie powstaje piąta.

MelSon

Robot humanoidalny „MelSon” jest to robot o 21. Stopniach swobody przypominający swoją sylwetką oraz ruchami człowieka, został on zbudowany z myślą o konkurencjach Humanoid Sprint i Humanoid Sumo na zawodach robotycznych. Do jego sukcesów można zaliczyć zajęcie I, II i III miejsca odpowiednio w kategoriach Humanoid Sprint, Freestyle i Humanoid Sumo na zawodach Sumo Challenge w Łodzi. Dodatkowo robot może być podłączony do kamery Kinect (używanej do interaktywnych gier video na konsoli Xbox), dzięki której potrafi dosyć dokładnie odwzorowywać ruchy człowieka.

KONTAKT

Zarząd

 
Prezes
Jacek Prokopczuk
prokopczukjacek@gmail.com
Wiceprezes ds. Promocji
Piotr Mikuła
p.mikula14@wp.pl
Wiceprezes ds. Finansowych
Łukasz Majewski
majewski1998@gmail.com
Wiceprezes ds. Współpracy
Damian Mucha
damian1.mucha@gmail.com
Wiceprezes ds. Wydarzeń
Kamil Jankowski
kamiljankowski1999@gmail.com

WSPIERAJĄ NAS

dostawca wyposażenia warsztatu KNR