O NAS

Koło Naukowe Robotyków KNR działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Skupia w swoich szeregach pasjonatów robotyki, którzy rozwijają swoją wiedzę i umiejętności. Działalność członków Koła nie ogranicza się do jednej tylko dziedziny robotyki - członkowie są zaangażowani w projekty dotyczące samochodów autonomicznych, wizji maszynowej, łazików marsjańskich, manipulatorów. Członkowie koła zajmują się także budową robotów humanoidalnych, mobilnych, podwodnych, a nawet chirurgicznych. Dodatkowo, studenci Koła wraz z swoimi konstrukcjami uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach robotycznych, prezentują swoje dokonania na międzynarodowych konferencjach oraz biorą udział w profesjonalnych szkoleniach. Działalność popularyzacji nauki skupia się na wystawianiu swoich konstrukcji oraz prezentacji ich na różnych wydarzeniach poświęconych nauce, jak np. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czy podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa. Prowadzą warsztaty dla młodzieży szkolnej rozszerzające ich wiedzę z robotyki, np. w ramach Festiwalu Nauki.

PROJEKTY

Łódz Podwodna OKOŃ

Łódz Podwodna OKOŃ (AUV-Autonomous Underwater Vehicle ) w pełni autonomiczny robot podwodny. Bardzo dobrą okazją do poszerzenia umiejętności w zakresie budowy jednostek pływających, sterowania nimi oraz nadawania im autonomii są coroczne międzynarodowe studenckie zawody robotów podwodnych RoboSub w StanachZjednoczonych. Każdy z AUV musi wykonać szereg zadań w określonym czasie, bez ingerencji operatora. Projekt obejmuje budowę w pełni wodoszczelnego (do głębokości przynajmniej 4m) korpusu robota, system silników i czujników do stabilizacji poziomej i pionowej oraz szybkiego i dokładnego przemieszczania się oraz chwytaka do podnoszenia i opuszczania piłeczek, a także działanie z czujnikami akustycznymi do lokalizacji celów oznaczonych dźwiękowo.

Łazik HAL-062

Łazik marsjański „HAL-062” w tym roku brał udział w University Rover Challenge. Są to odbywających się w USA zawody, na których ma być symulowana współpraca pomiędzy robotem a astronautą podczas misji na marsie. Są to najbardziej prestiżowe i rozpoznawalne zawody robotyczne na świecie. Robot jest wyposażony w zawieszenie typu Rocker - Bogie, napęd różnicowy oraz manipulator o 6 stopniach swobody. Dodatkowo posiada moduł z kamerami oraz GPS-em, używany do autonomicznej nawigacji podczas jednej z konkurencji. Aktualnie jego następna, ulepszona wersja jest przygotowywana na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się w maju przyszłego roku.

Selfie

Samochód Autonomiczny „Selfie” projekt samochodu w skali 1:10, który przy pomocy wizji maszynowej lub lidaru i innych czujników porusza się po torze symulującym rzeczywisty ruch uliczny. Do sukcesów zespołu można zaliczyć:

 • pierwsze miejsce na International Autonomous Robot Racing Challenge 2018 w Kanadzie
 • Drugie miejsce na zawodach Carolo – Cup w Niemczech w roku 2020
 • Pierwsze miejsce na zawodach Carolo – Cup w Niemczech w roku 2021
 • Powstały już 4 wersje pojazdu, aktualnie powstaje piąta.

  Melson

  Melson to robot humanoidalny o 21 stopniach swobody. Swoją sylwetką i ruchami naśladuje człowieka, do czego wykorzystuje aż 19 wysokiej precyzji napędów. Projekt powstał z myślą o konkurencjach takich jak Humanoid Sprint i Humanoid Sumo, jednak stanowi też doskonałą podstawę do rozwoju naszych zainteresowań i pasji z dziedziny robotyki. Do sukcesów Melsona można zaliczyć zajęcie 1 miejsca w kategorii „Humanoid Sprint” na zawodach Sumo Challenge w Łodzi, czy 1 miejsca w kategorii „Humanoid Robot” na zawodach RoboChallenge w Rumunii. Aktualnie nasz zespół pracuje nad konstrukcją kolejnych robotów, z którymi aspirujemy do udziału w zawodach robotycznej piłki nożnej RoboCup.

  KONTAKT

  Zarząd

   
  Prezes
  Kajetan Jonak
  kajetan@jonak.org.pl
  Wiceprezes
  Paweł Kotiuk
  pawel.kotiuk.stud@pw.edu.pl
  Skarbnik
  Cezary Łączek
  cezarylaczek@gmail.com
  Koordynator ds. Sponsoringu i Reklamy
  Aleksandra Panufnik
  01153151@pw.edu.pl

  WSPIERAJĄ NAS

  dostawca wyposażenia warsztatu KNR